Analogové dobrodružství

14. května 2014 v 15:50 | Japan Rose |  Photosessions
Trochu netradiční příspěvek do rubriky Photosessions. Díky Lyrel jsem dostala možnost fotit starou ruskou zrcadlovkou Lubitel 2 a snad po půl roce, co ji mám doma, jsem se minulý týden odhodlala do ní dát film a zkusit, jestli s ní budu umět fotit....Jelikož jsem dříve pomalu podobný foťák ani nedržela ruce, nevěděla jsem, jak pracuje, jak se do něj vkládá film, nic. Naštěstí existuje na internetu dostatečně velká komunita nadšenců a z různých stránek jsem postupně vykoumala, jak na to :). Ještě než jsem do foťáku dala film, potřebovala jsem samozřejmě zjistit, jak se s ním fotí, abych to nezkoušela metodou pokus-omyl s drahým filmem. Nakonec jsem pro jistotu ještě potvrdila na internetu, že to, co mačkám, je skutečně uzávěrka :)


Toto video mě zachárnilo, díky němu jsem vložila 120mm film do foťáku! Bohužel se mi podařilo přejet první políčko filmu, protože jsem jaksi nečekala, že ty dvě čárečky nejsou žádné čárečky, ale jedničky... A mohla jsem začít fotit! S nabitým foťákem jsem najednou cítila, že něco prostě jít fotit MUSÍM! Všechn jsem si naplánovala hned na druhý den, bylo hezky, svítilo sluníčko... ježe druhý den ráno pršelo a byla zima :-D. První fotku jsem tedy vyfotila vevnitř. Bratr má na stěně pověšené kytary a vypadá to velmi fotogenicky. Nastavila jsem expozici, zaostřila, zmáčka spoušť... a nic... po asi pěti minutách mi došlo, že jsem foťák nenatáhla... Takže první fotka je ke všemu rozmazaná a nakřivo :-D


Koupila jsem barevný film s citlivostí 400. Nemám expozimetr, a tak jsem místo něj používala zrcadlovku. Je to trochu nepraktické, musíte s sebou tahat dva foťáky... Jelikož byly výsledky focení nejisté, nechtěla jsem otravovat někoho s tím, že fotky se vlastně ani nemusí povést... Ale až na to první vynechané políčko vyšly všechny! Fotila jsem, ehm, převážně kraviny v lese.Fotí se na pro mě velmi nezvyklý čvtercový formát, takže kompozice samozřejmě veškerá žádná... Na film se dá udělat maximálně 12 fotek, takže až s ním půjdu fotit, budu si muset hodně dobře všechny snímky dopředu rozmyslet... Rozhodně chci pro příště zkusit fotit černobíle, plus samozřejmě někoho, fotit neživé předměty mě moc nebaví :)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 n n | 14. května 2014 v 17:04 | Reagovat

Jé, máš to nádherný! A ty čtvercový formáty přímo sváděj k nějaký větší sérii, něco jako máš ty dvě podobný fotky vedle sebe. Vždycky mě překvapí, jak takovejhle stroj dovede fungovat. Možná mě tenhle článek dokope začít fotit s flexaretou po dědovi :)

2 Lyrel Lyrel | 16. května 2014 v 17:58 | Reagovat

YES!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama